Това е последният литмоб, защото оттук нататък ще правим Антологията на читателите. „Машините“  ще се проведе на алеята пред театър Сфумато (по време на Малкия сезон). Това е 3 юли (събота), 18:00 часа. Елате на заключителното ни събитие, това е краят!

Важното
– Това е последният литмоб и темата му е „Машините“;
– Донесете текст, който е свързан с темата; прочетете го на глас; и накрая го оставете в един специален литературен кош;
– Тъй като става дума за машини, донесете ги, ако искате, за илюстрация – можете да четете дори от тях, макар че накрая трябва да оставите в коша текста.
– Напишете на листа (освен автор и произведение) и своето читателско име, това е важно;

А. Събитието
Точно в 18:00 часа ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в литературния кош и се разотиваме напълно.  Тъй като е за последно – чао! Четем и заминаваме, като машини!

Б. Текстовете и машините
Темата е „Машините“, а денят е трети юли. Става дума за всякакви литературни и не-литературни машини (можете да ги донесете като илюстрация) –  машини за кафе, пишещи машини, машината на времето, машини с машинисти, машини без машинисти, междузведни машини, някаква машинка за бръснене, машината на машините, и разбира се – роботи, компютри, Голем, чудовището на Франкенщайн, машината на Тюринг, машините на Жул Верн и Леонардо… Търсят се текстове за машини на всякакви езици, от всякакви времена, от всякакви места, не се ограничавайте. Лични, традиционни, преводни, новородени. На листа, от който ще четете, е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (последният литмоб)
– „Машините”, 3 юли 2010
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Събота, 3 юли. Започваме точно в 18:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Просто елате на алеята пред Сфумато, после идете на театър.

Г. Запис и финал
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде. Ние приключваме дотук, но четенето продължава

След около седмица ще се проведе последният литмоб; очаквайте скоро специална покана (темата ще е за „машините“, но повече подробности в самата обява). Ето обаче няколко финални думи за идеята, антологията, литмобовете и четенето.

Искаме да благодарим на всички за участието досега, както и за разпространението на инициативата. Въпреки че тези организирани литературни скупчвания не бяха винаги на едно и също ниво (някои с оскъден брой участници, други с по-тривиални теми или с не съвсем удачна локация…), то финалният резултат от събраните текстове е някак впечатляващ.

І. Идеята
Идеята зад литмоба се движеше в няколко посоки и той сякаш успя да изрази всичко това едновременно. Ето основните неща:
1. Литературата е преди всичко четене.
2. Много хора четат (по едно и също време и на различни места по света), но всъщност всеки чете за/при себе си (дори да е в група)
3. Читателите също имат глас и именно той оживява текстовете; читателите са много важни и са навсякъде.
4. Не е нужно да създавате литература, за да я обичате.
5. Флашмобовете не са само и единствено забавление, в тях може да има социален, литературен или художествен почерк.
6. В четенето на глас има нещо освобождаващо, а в разхождащите се (четящи) хора има нещо красиво.
… и накрая:

ІІ. Антологията
7. Искаме да създадем и издадем една Антология на читателите. Това ще е електронна книга с всички тези хвърчащи листа. Разбира се – сканирани; за да се запази и разнообразието, и личният почерк. Някои от тях са просто принтирани от интернет, някои са ръкописни, други са преснимани от книги, някои са изрезки… Изглежда учудващо хубаво.

Ако искате да се включите в идеята, имате една последна възможност за четене на глас – след седмица. Искахме да направим десет литмоба и да се захванем с Антологията. Време е.

ІІІ. Литмобовете
Очаквайте покана за Литмоб 10. Дотук имахме девет събития:
– 24 юни, 2010: Митове и градини. От 18:00 до 18:30 пред Лятната сцена (Борисова градина).
– 1 юни, 2010: Плетос. От 19:15 до 19:30 пред Червената къща (София).
– 24 април, 2010: Улицата. От 13:00 до 13:30, градинката на Джумая Джамия (Пловдив).
– 21 март, 2010: Световен ден на поезията. От 16:00 до 16:10, на стълбите на СУ „Св. Климент Охридски“.
– 27 февруари, 2010: 2009. От 17:00 до 17:05, пл. „Славейков“, около фонтана.
– 21 ноември, 2009: Болести – Зарази – Епидемии. От 16:00 до 16:05, пресечката на „Витоша“ и „Солунска“.
– 25 октомври, 2009: Различни езици. От 17:00 до 17:05 пред НДК.
– 23 октомври, 2009: Българска литература. От 18:30 до 18:35 пред Народната библиотека.
– 16 октомври, 2009: Втълпяване – първи литературен флашмоб. От 17:00 до 17:05 на Попа.

ІV. Четенето
А четенето продължава…

Деветите „Градски четения“ са в Борисовата градина на 24.06.2010 (четвъртък) от 18.00 часа, където цял месец юни благодарение на проекта „Лятна сцена – Борисова градина `2010” на „Фондация за българска литература” има концерти, тератри, късометражни филми, пърформанси…

Цялата програма на проекта тук.

ВАЖНОТО

– 18.00 часа вечерта 24.06. 2010. Елате в Борисовата градина пред, около и върху Лятната сцена да направим най-големия литмоб, да четем митове или да се губим из лабиринтите на парка. Не е нужно да сте автор, важното е да сте читател;
– Темата е „Митове и градини“. Донесете нещо, което харесвате, прочетете го на глас и накрая всички текстове се оставят в специален литературен кош, търсете го;
– Напишете на листа (освен автор, произведение) и своето читателско име, това е важно;

А. Събитието
Точно в 18:00 часа ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Около и върху Лятната сцена ще има поставени микрофони, но само един от тях ще е работещ –открийте го и дайте път и други да го открият. Накрая оставяме текста в литературния кош и се разотиваме. Четем и заминаваме!

Б. Текстовете
Темата е „Митове и градини“. Прочетете на глас любимите ви древните митове – /средиземноморски, скандинавски, китайски, африкански, космогонични, теогонични, теологични, митове за герои, митове за превъплъщения,  странни и особени митове, временни митове, напълно несъществуващи митове, митове от незапомнени времена, митове за въображаеми същества, миксантропически, вторични митове, митове за лабиринти, съвременните митове  – сетихте ли се вече какво ще четете/ или истории за градини и разклоняващи се пътеки…

На листа, от който ще четете, е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
„Митове и градини“, 24 юни 2010, Лятна сцена
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Започваме точно в 18:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко.

Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.


Този път четем пред Червената къща с участието на някои от писателите от Созополския семинар по творческо писане. Това е 1 юни (вторник), 19:15 часа, пред Червената къща. Нека повторим: седем и петнайсет вечерта.

Важното
– Това е вторият международен литмоб. Не е нужно да сте автор, важното е да сте читател;
– Темата е „Плетос“, както и да го разбирате. Донесете нещо, което харесвате, прочетете го на глас и накрая всички текстове се оставят в специален литературен кош, търсете го;
– Напишете на листа (освен автор, произведение) и своето читателско име, това е важно;

А. Събитието
Точно в 19:15 часа ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в литературния кош и се разотиваме. Четем и заминаваме, същински плетос!

Б. Текстовете
Темата е „Плетос“, а денят е първи юни. Плетос е множество, плетос е плет, плетос е детски плетос, плетос е Вавилон, плетос е плетос. Търсят се текстове на всякакви езици, от всякакви времена, от всякакви места. Лични, традиционни, преводни, новородени. На листа, от който ще четете, е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– „Плетос”, 1 юни 2010
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Вторник, 1 юни. Започваме точно в 19:15. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Елате пред Червената къща. А след това можете да останете на международното литературно четене на участниците в Созополския семинар по творческо писане. Вход свободен.
Участват: Галин Никифоров (България), Захари Карабашлиев (България/САЩ), Здравка Евтимова (България), Иван Димитров (България), Красимир Дамянов (България/Испания), Карин Клевидънс (САЩ), Кели Луче (САЩ), Николай Бойков (България), Пол Видик (САЩ) и Чарлз Конли (САЩ).

Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.

Този път четем в Пловдив. На 24 април (събота) в 13:00, градинката на Джумая Джамия.

„Градски четения“ гостува на фестивала „Улица Отец Паисий“ – запознаване с успоредната градска култура (април-май 2010). Програмата на фестивала е изключително разнообразна: четения, визуални изкуства, дизайн, пърформанс… Именно в рамките на този уикенд-фест литмобът ще възпроизведе улицата-като четене-на-глас.

Важното
– Това е първият литмоб в Пловдив, разпространявайте този слух и елате точно навреме;
– Темата е „Улицата“. Донесете нещо, което харесвате, прочетете го на глас и накрая всички текстове се оставят в специален литературен кош, търсете го;
– Напишете на листа и своето читателско име, това е важно;

А. Събитието
Точно в 13:00 часа ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в литературния кош и се разотиваме. Четем и заминаваме!

Б. Текстовете
Темата е „улицата“ и това е Пловдив. Приема се литература на всякакви езици: арменски, турски, иврит, български, старогръцки, английски, испански… От всякакви времена, от всякакви места. Ваша и лична, традиционна, преводна. На листа, от който ще четете, е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– „Улицата”, 24 април 2010, Пловдив
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Започваме точно в 13:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Елате при градинката на Джумая Джамия.

Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.

Всяка година на 21 март се отбелязва „Световният ден на поезията„, който се провежда под инициативата на ЮНЕСКО. В тази връзка съвместно със „Студентски съвет на Софийски университет“ организираме следващото, вече шесто поред, Градско четене.

Литмобът започва точно в 16.00 часа, 21 март, неделя, пред главния вход на Софийския университет. Елате на централните стълби, за да почетем заедно. Моля, не закъснявайте!

Важното
– Този път само поезия;
– Накрая текстовете се оставят в специален кош, търсете го;
– Напишете на листа и своето читателско име;

А. Събитието
В световния ден на поезията елате пред университета, поканете хора, не стойте близо един до друг и очаквайте знак. Точно в 16.00 ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в коша и се разотиваме. Четем и заминаваме!

Б. Текстовете
Само поезия… На всякакви езици, от всякакви времена, от всякакви места: прочетете поезията по принцип. На страницата е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– „Световен ден на поезията (ЮНЕСКО)”, 21 март 2010
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Започваме точно в 16:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Елате през централния вход на Софийския университет, между братята Евлоги и Христо Георгиеви, на самото стълбище или пред него.

Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.

Тази  събота (27.02.2010) четем от 17.00 часа на пл. „Славейков“. Моля, не закъснявайте!

След ненужна зимна пауза, идва петият литературен флашмоб – част от поредицата внезапни, кратки литературни четения, на които всеки чете на глас по площади, в метрото, из улици, в сгради… Този път – литературен обзор на 2009 година.

Новото
– Прочетете на глас това, което ви е харесало най-много в литературата през 2009 – това включва: произведения публикувани у нас; произведения публикувани на какъвто и да е език в чужбина; или неща, които са  излезли в превод на български през последната година;
– Накрая текстовете се оставят в специален кош. Напишете на листа и своето читателско име;

А. Събитието
Поканете хора, не стойте близо един до друг и очаквайте знак. Точно в 17.00 ще започне да чете някой от организаторите. Верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в коша и се разотиваме. Четем и заминаваме!

Б. Текстовете
Какво се случи в литературата през 2009? Елате с най-много една страница прозаичен текст или една-две страници поезия (текстът може да е ксерокопиран, напечатан, ръкописен). На страницата е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– „2009”, 27 февруари 2010
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на този, който го e прочел на глас…

В. Времето и мястото
Започваме точно в 17:00. Не закъснявайте дори и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Застанете близо до закрития фонтан на пл. Славейков и очаквайте знак. Обобщението върху 2009 започва… и приключва!

Г. Запис
Моля, помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето навсякъде.

Тази  събота от 16.00 часа. Пресечката на бул. „Витоша“ и ул. „Солунска“. Датата е 21 ноември 2009 – моля, не закъснявайте.

Новото
– Темата е за болестите, заразите и епидемиите в литературата;
– Четем с медицински маски (или други подръчни и предпазни материали ако не откриете маски в аптеките);
– Накрая текстовете се оставят в кошницата на момичето. Напишете на листа и своето читателско име;

А. Събитието
Поканете още хора, не стойте близо един до друг и очаквайте знак. Точно в 16.00 ще започне да чете някой от организаторите. Слагаме маски и верижно, един по един, трябва да се включват всички останали, за да се достигне до точката на всеобщо едновременно четене. Малко се изчаквайте. Накрая оставяме текста в коша и се разотиваме. Четем и заминаваме!

Б. Текстовете
Пълно е с болести, зарази и епидемии в литературата: нека ги прочетем. Елате с най-много една страница прозаичен текст или една-две страници поезия (текстът може да е ксерокопиран, напечатан, ръкописен). На страницата е добре да има следната допълнителна информация:
– “Градски четения” (литературен флашмоб)
– Болести – Зарази – Епидемии, 21 ноември 2009
– името на автора и произведението + (ако е различно) името на четящия…

В. Времето и мястото
Започваме точно в 16:00. Не закъснявайте и пет минути – горе-долу толкова продължава всичко. Застанете на пресечката на бул. „Витоша“ и ул. „Солунска“  и очаквайте знак. После си слагаме маските и четенето почва.

Г. Запис
Помогнете с видео или със снимки! Ако не четете – снимайте и разпространявайте четенето като вирус.

Градски четения 1: Откъс от „Втълпяване“