High roller chair by Karim Rashid
Това е такава радост за окото на първо време, но разбрах, че столове като този може да бъде и функционален и декоративен това е High Roller chair от Karim Rashid. Прочетете остатъка от публикацията »


Karim Rashid Карим Рашид (роден в Кайро, Египет на 18 септември, 1960 г.)е промишлен дизайнер. Той получaва бакалавърска степен по Промишлен дизайн от Университета Карлтън в Отава, Канада през 1982г.
и завършва  Прочетете остатъка от публикацията »


Чарлс Рени Макинтош (Charles Rennie Mackintosh) (1868 – 1928) e шотландски архитект, дизайнер и живописец, изтъкнат представител на движението „Изкуства и занаяти“ (Arts and Crafts), един от най-бележитите представители на стила Ар Нуво във Великобритания.

Биография

Макинтош се ражда в Глазгоу на 7 юни 1868. На 15-годишна възраст става чирак при архитекта Джон Хъчинсън, където остава до 1889 г. През това време става чертожник във фирмата „Хъниман и Кепи“ с перспективата да стане съдружник през 1901 г. Паралелно посещава уроци по рисуване в Училището по изкуствата в Глазгоу. На тези курсове се Прочетете остатъка от публикацията »


Бунтарският характер на майстора дава отражение и на интериора, който е тайнствен, пълен с движение и живот. Сред този интериор няма да срещнете скъпи мебели, ковано желязо или позлатени орнаменти- а само corian в пастелни цветове. Прочетете остатъка от публикацията »


Биография

Льо Корбюзие с истинско име Шарл Едуар Жанерет е швейцарски архитект и градоустройственик от световна величина. Роден е на 6 октомври 1887 г. във френската част на Швейцария и умира на 27 август 1965 г.
Льо Корбюзие формулира своите „пет принципа на модерната архитектура“, Прочетете остатъка от публикацията »


Майкъл Грейвс е архитект, както повечето добри дизайнери от средното поколение. Завършва университета в Синсинати, но магистърската си степен получава в Харвард през 1959г.Непосредствено след това заминава за Италия и по-точно в Рим,където посещава дизайнерски курсове в Американската академия. Прочетете остатъка от публикацията »


Ееро Сааринен. Роден 20 Август 1910 в Кирконуми, Финландия. Син на известния финландски архитект Елиел Сааринен (първи ректор на Художествената академия “Кранбрук” в Блумфийлдс Хилс, Мичиган). През 1923 той емигрира в САЩ заедно със семейството си, където го очаква една забележителна кариера. Чарлз Имс и Ееро Сааринен участват със съвместния си проект и печелят конкурса “Органичният дизайн в Прочетете остатъка от публикацията »


Чарлз Имс. Роден 1907 в Сейнт Луис, Мисури. Началните му проекти са силно повлияни от архитектите на “Баухаус”. Имс е бил близък приятел и сътрудник с Елиел Сааринен и сина му Ееро Сааринен. През 1939 година, той става преподавател и ръководител на катедрата по дизайн в “Кранбрук”. Работи известно време като сценограф за “Метро Голдуин Майер”. Проектира главно мебели от шперплат, като успява да изобрети множество новаторски техники. 1948 печели конкурс за дизайн на евтини мебели, проведен в музея на Прочетете остатъка от публикацията »

Joe Colombo

Posted: 23/05/2010 in Joe Colombo

Joe Colombo
Джо (Чезаре) Коломбо. Роден 1930 в Милано. Първите му изяви в сферата на изкуството са като абстрактен експресионист художник. След смъртта на баща си през 1959, Джо поема семейния бизнес за производство на електрически уреди. По същото време започва да експериментира с нови материали, включително с подсилени пластмаси. През 1962 открива собствено ателие за дизайн в Милано. Основната му цел е постигането на максимална адаптивност в дизайна. Проектира изделия за “О-Лучи”, “Картел”, “Алеси”, “Биефе”, “Флексформ” и “Бофи”. През 1968 е удостоен с няколко награди на Асоциациата за индустриален дизайн, а през 1970 и със “Златен пергел”. Умира твърде млад удар през 1971от сърдечен.

За презентацията е нужен JavaScript.

Philippe Starck

Posted: 18/05/2010 in Philippe Starck

Филип Старк

Филип Старк е роден през 1949 в Париж. Син на авиоинженер, той завършва школата “Нисен дьо Камондо”. Успешната му кариера започва през 1965 с конкурса за мебели “Ла Вийе”, който той печели. Прочетете остатъка от публикацията »