Рустем Скибин: Този проект е напомняне на самите нас кои сме

image

 „Много съм щастлив, защото това е първата ми възможност да имам изява извън Украйна. Ние съществуваме, за да помним. Този проект е напомняне на самите нас кои сме. Това е културно наследство, постижение на нашите предци, на нашите баби и дядовци.“ Каза заслужилият майстор на народното творчество на Украйна Рустем Скибин /на снимката/,  изявен и талантлив кримско-татарски грънчар при откриването на изложбата „Qalqan/Щит”, негов проект, в галерия „Мисията“.

Нататък

„Повече от един танц“ – мото на 17-ото поредно издание на фестивала „Антистатик“

image

Помним колко възторжени бяхме, когато се появи в културното ни пространство фестивалът за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“. И ето вече отбелязва своята 17-та годишнина. Красивото, амбициозно начинание на възторжени хора стана емблема за модерносността, която върви смело напред и ни приобщава като публика.

Нататък

Изложби – в Прага и Карлово осветяват многоликата тема за жените в плаката

image

Международното триенале на сценичния плаката представя две колекции, в центъра, на които е темата за жената. Седмицата след Възкресение започва с две международни изложби, които осветяват различни страни от многоликата тема за жените в плаката. Първата експозиция се открива в Прага на 7 май, в галерията и със специалната подкрепа на Българския културен институт в Чехия https://www.bki.cz/.

Нататък

(Пре)откриваме София с Шестия сезон на „Литературни маршрути“

image

Фондация „Прочети София“ отбелязва своето порастване, както писахме преди малко повече от месец. Тази година организацията, която стои зад прекрасните платформи „Литературни маршрути“/ на снимката, посветения на Марин Бодаков, 2023/, „Скритите букви“ и „Литературни срещи“ навършва десет години от своето съществуване.

Нататък

Божидар Йонов: Компютърът разширява възможностите на художника, но не може да замени уникалните му  идеи

image

Заслугите на проф. Божидар Йонов към Националната художествена академия и към съвременната българска визуална култура са дългогодишни, многобройни и разностранни. Творческият му път е олицетворение на динамиката и духа на художествените процеси не само в НХА, а и в изкуството от втората половина на 20 век до днес. Написа за „въпреки.com” Албена Спасова, преподавател в НХА, съосновател на Международното триенале на сценичния плакат по повод удостояването с почетното звание Доктор хонорис кауза на Академията.

Нататък

Космополитен. (Не)благонадежден. Или за поезията на Валери Вергилов

image

 „Емил (Андреев) пишеше проза. Всички прописаха, но Емил се ориентира рано към прозата. Валери – рано към поезията. Беше странен. Но животът при него се стече така, че той прекъсна задълго заниманията с поезия. И, връщайки се към поезията, той трябваше да преживее още веднъж чудото на успешното писане, което не идва с първия надраскан лист, с първото хващане на перото след дълго отсъствие.“ Каза Ани Илков,  поет, публицист и преподавател за стихосбирката на Валери Вергилов „Природи и реалности“ (Издателство за поезия ДА, 2024).

Нататък

Иван Андонов: Заспивам и сънувам живопис. Събуждам се и мисля за картини.

image

Преди 10 години  по повод 80 годишнината от рождението на Иван Андонов се срещнахме със съпругата му Люба Маричкова в дома им. Стара софийска кооперация, проектирана навремето от дядото на Люба. Днес отново отбелязваме  с любов, възхищение и почит вече 90-ата му годишнина.

Нататък

Място на паметта*: Българският павилион на 60-ото Венецианско биенале

image

„В кой момент тогава човек трябва да се съпротивлява? Когато ти отнемат колана? Когато ти заповядат да се изправиш в ъгъла? Когато човек прекрачва прага на дома си? Арестът се състои от поредица от случайни неуместности, от множество неща, които нямат значение, и изглежда няма смисъл да се спори за никое от тях поотделно… и все пак всички тези случайни неуместности, взети заедно, неумолимо съставляват ареста.”(Александър И. Солженицин, Архипелагът ГУЛАГ 1918–1956)

Нататък

Пулсът на Земята в изобразителния разказ на Феникс Върбанов

image

Помня вълнението ми от срещата с творбите на Феникс Върбанов, изпълнили с тъмна светлина и трансцеденталност пространството на галерия „Райко Алексиев“. Тогава изложбата „Следи по пътя“ (2016) остави дълбока следа в мен. Артистичният път на художника се движи по много специфичен личен път.Написа за „въпреки.com” Мария Ландова,  художничка, арт журналист и продуцент, като въведение към текста си за експозицията на художника “Пулсации“ в галерия „Стубел“.

Нататък

РЕФЛЕКСИИ: Чрез литературата може да говорим за своите травми…

image

„Станах писателка, защото на първо място съм читателка. Всъщност бях и писателка, и читателка още преди да се науча да пиша в истинския смисъл на думата. Още преди да мога да чета, научавах наизуст определени пасажи от книгата и се преструвах, че ги чета.“ Каза за „въпреки.com” талантливата румънска писателка Андрея Расучану /на снимката/.

Нататък

12345»