БЪЛГАРСКИЯТ ЛИТЕРАТУРЕН МОДЕРНИЗЪМ. ПРОБЛЕМЪТ ЗА ВРЕМЕТО И ИДЕНТИЧНОСТТА

Монографията БЪЛГАРСКИЯТ ЛИТЕРАТУРЕН МОДЕРНИЗЪМ. ПРОБЛЕМЪТ ЗА ВРЕМЕТО И ИДЕНТИЧНОСТТА прави опит да погледне на времето и идентичността през призмата на литературната традиция. За фокус на изследването е избран българският литературен модернизъм в съпоставителен анализ с няколко важни за идентичността понятия, а именно – родното, женското, чуждото, медиите, социалистическия реализъм, българския литературен постмодернизъм. Българският литературен модернизъм е анализиран не само в своя статичен вид, като определен литературен период, обхващащ времето от края на XIX в. до Втората световна война, но и като динамично явление. Направен е опит той да бъде интерпретиран не само в контекста на своята поява, но и в контекста на превръщането му в традиция. Голяма част от проблемите, с които монографията се занимава, се поставят за първи път и биват осветени по нов начин.

Книгата е резултат от извършено изследване по проектBG05M2OP001-1.001-0001 Изграждане и развитие на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ (Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“). Тя се разпространява безплатно в минимален хартиен тираж, предназначен за библиотеки, и в дигитален формат на сайта на Издателски център „Боян Пенев“:

https://ilitizda.com/sites/default/files/2022-10/Ivan-Hristov_Bylg.-Literaturen-Modenizym-edit2-press_1.pdf

Вашият коментар

Filed under Наука, Рибен буквар

Голямото поетично четене, Дни на поезията и виното, Птуй, Словения 2022

Вашият коментар

Filed under Поезия, EN

За ролята на хуманитаристиката?

Вашият коментар

май 26, 2023 · 6:00 am

Разговор със Силвия Чолева за монографията „Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността“.

Артефир, програма „Христо Ботев“ на БНР, публикувано на 29.07.22 в 10:20 :

https://bnr.bg/hristobotev/post/101683319?fbclid=IwAR2-P923ZHxIe41xmxRGzkb-mp9ROPi_D6cW2vLFYIe5qw-32_wZ31REIXA

Вашият коментар

Filed under Интервюта, Наука

Езикът на гравитацията – четене на НАП

Вашият коментар

Filed under Без категория, Поезия

ЛИТЕРвю епизод 1 – Иван Христов

В новата рубрика „ЛИТЕРвю“, която литературният сайт Tetradkata.com създаде съвсем скоро, ще видите и чуете едни от най-харесваните и четени български автори, интересни истории, важни моменти от съвременната българска литература и прекрасни текстове.

Вашият коментар

Filed under За мен, Интервюта

Стихове на Иван Христов обогатяват нашия „Любовен речник“


Едно интервю на Олга Добрева с Петър Чухов и Иван Христов за Радио София,предаването „Ритъмът на столицата“ (12.02.2018):
http://bnr.bg/sofia/post/100932398/stihove-na-ivan-hristov-obogatavat-nashia-luboven-rechnik

Вашият коментар

Filed under Интервюта, Поезия

За „Любовен речник“

Едно интервю на Радослав Чичев с Иван Христов за предаването „Артефир“ по програма „Христо Ботев“ на БНР (26.02.2018):

Вашият коментар

Filed under Интервюта, Поезия

„Годишни времена“ – забравянето на забравата

publication_1816

Заглавие: „Годишни времена“

Издателство Ерго, София

Автор: Юлияна Величковска

Превод от македонски: Поли Муканова

Година: 2017

ISBN: 9789548689991

Език: България

Страници: 140

Първо, разбира се, ще започна със заглавието – „Годишни времена”. То идва да ни подскаже, че тук ще става въпрос за една кръгова композиция. Но това не е само кръговата композиция на смяната на сезоните – пролет, лято, есен, зима, това е кръговата композиция на едно митологично време – раждане, детство, любов и смърт. Две времена се настигат и разминават в писането на Юлияна Величковска. Първото – това е хоризонталното време, ежедневното време, реалното дори. Тук се разказва за едно пътуване с автобус, който спира на различни спирки. Докато героинята пътува, тя пише своя дневник – писане по хоризонтала. Автобусът върви, героинята разказва своята история, в автобуса се качват и слизат хора, тя разказва и тяхната история и накрая парадоксално пропуска собствената си спирка.

Второто време, това е митологичното време, което също е и кръгово – времето за важните неща като любов, приятелство, семейство, родина, смисъл и т. н. Повествованието тръгва от ежедневието, за да стигне до сакралните неща. Не случайно фигурата на обикновения градски светофар е представена като Огледало на живота или Дърво на живота.

Има още

Вашият коментар

Filed under Без категория, Рецензии

Покана – „Любовен речник“ – премиера

Уважаеми по-читатели и приятели,

Столична библиотека, издателство VERSUS и моя милост
имаме удоволствието да Ви поканим на:

                                ПРЕМИЕРА НА КНИГАТА „ЛЮБОВЕН РЕЧНИК”

Премиерата ще се състои днес – 12 февруари от 18.30 часа в Литературния клуб към Столична библиотека, пл. Славейков № 4

 

Книгата ще представят:

проф. Светлана Стойчева – литературовед, преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”

доц. Елка Димитрова – литературовед, Институт за литература към БАН

Със специалното участие на Петър Чухов (китара)

и Александър Байтошев (илюстратор на книгата)

Модератор – Мария Калинова (издателство VERSUS)

 

Вход – свободен

Заповядайте!

 

За книгата:

 

„Не може да не признаем интересното хрумване. В крайна сметка стихосбирката представя първично един любопитен честотен речник на названията на любовния обект, извлечен от любовната лирика. Преди оттам нататък да се захване със своите поетизации, Иван Христов извършва още едно предварително изследване, отнасящо се до речниковото им значение с акцент на  речниковата им многозначност. Тази операция създава възможността за уникално надграждане на поетичното върху знаменателя на енциклопедичното. Aмалгамата е подчертана още от заглавието: “Любовен речник”. Така самото енциклопедично проговаря на поетически език и предопределя оригиналната игра на отдалечаване от и приближаване до любовното преживяване”.

 

проф. Светлана Стойчева

 

„Скъпоценни камъни, цветя и растения, благодатна храна, предмети-реликви, свързани с култове към любовта – различни образи на предмети и артефакти, които отвеждат до многозначните послания на любовта, която никога не е едно, никога не е една. Избраните кодови думи са подредени по азбучен ред, по всяка от тях е написано стихотворение, а за всяко стихотворение е направено малко изследване. Така се създава една специфична мистика – чувствена и рационална едновременно. Игра на ума, асоциации, но и множество усещания изтъкават материята й по пътя към корените на любовното чувство – и с болката, и с насладата от него, пестеливо, с малко, внимателно подбрани думи, с особена преданост към състоянието. А рисунките на жени от Александър Байтошев завършват поетичния синхрон, който фигуративно може да бъде наречен „енциклопедия на любовта“.

 

доц. Елка Димитрова

 

 

 

 

Вашият коментар

Filed under Поезия, Събития