Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Малко информация за местата, където съм била
Автор: patepisi Категория: Туризъм
Прочетен: 31989 Постинги: 1 Коментари: 8
Постинги в блога

Няма друго такова място на света. Драматични пейзажи, в които неизменно присъстват морето, скалите и смокиновите дървета. Омагьосващ лабиринт от притихнали калдъръмени улички, в който и най-малката от тях гордо носи красиво име, а на сянка до портата на своя дом кротки възрастни женици, продават любимото смокиново сладко. Впечатляващо старинни къщи, които не са застинали паметници на културата (макар че доста от тях са обявени за такива), а изпълнени с живот приветливи домове, от които се чува детска глъч. Девствена природа и плажове, защитени в резервати, само на километър-два от места, населявани от античността. Място, което носи белезите на обикновеното ежедневие, безгрижието на бохемството и славните дни на отдавна изчезнали цивилизации. Дом и вдъхновение на художници, писатели и историци.  Това е Созопол.

image

Созопол е уникален. Колкото и да е клиширан този израз, толкова е и верен. За човек, който като мен за първи път посещава Созопол в зряла възраст 30+, това беше любов от пръв поглед и първо вдишване. За мен съчетанието от почивка на море и възможност за културно-исторически и еко туризъм е повече от прекрасно. Още повече, че всички места за посещение в Созопол са изключително лесно достъпни, дори и за хора без автомобили, като мен.

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ В СОЗОПОЛ:

Старият Созопол е мястото, където са концентрирани почти всички културно-исторически забележителности на града. Той обхваща цялата територия на полуостров Столец, където 4-3 хилядолетие пр.н.е. възниква първото селище. През 610 г. пр.н.е. милетските гърци основават тук своя колония (полис), наречена Аполония Понтика, чийто патрон бил бог Аполон. Освен водещ търговски център за региона, Аполония Понтика е бил и основен център на културата, заради което, градът често е бил наричан Аполония Магна или Велика Аполония. Римляните завладяват, ограбват и разрушават града през 72 г. пр н.е. Като занасят статуята на бог Аполон на Капитолия в Рим. Едва през 4 век от н.е. (повече от 450 г. по-късно), градът отново е в подем като вече се нарича Созополис или Град на спасението. През 812 г. при Хан Крум, градът влиза за в пределите на българската държава до 11 век, когато Византия завладява Първото българско царство. През 1459 г. градът пада под турско робство.

Една от визитните картички на Стария Созопол са живописните възрожденски къщи с тесни калдъръмени улички. От 1974 г. старият град е превърнат в Архитектурен и археологически резерват Старинен Созопол, който обхваща над 180 къщи с автентична възрожденска архитектура от 18-19 век. Със своя първи етаж, изграден от камък, и втори етаж – от дърво, те са типични представители на Черноморски тип възрожденски къщи, с някои белези, които ги сродяват със Странджанския и Старопланинския тип. Може би най-известната от тях е къщата на търговеца с риба - Димитър Ласкаридис, която понастоящем е една от най-известните художествени галерии на Созопол – Галерия Ласкариди.

image

Неизменна част от Стария Созопол е и Архитектурно-исторически комплекс Южна крепостна стена и кула, който се намира на южната крайбрежна алея на града. Той включва част от крепостната стена на града и стражевата кула, датиращи от 6 век от н.е., както и огромно зърнохранилище от този период и античен кладенец от времето на Аполония Понтика - 4-3 век пр.н.е. Крепостната стена на няколко пъти е била разрушавана и надграждана, както и стражевата кула към нея. Тяхната функция е била да пазят не само града, но и огромното зърнохранилище, разположено в непосредствена близост до тях. Античният кладенец е играл ролята на нимфеум и е бил част от античната резиденция на виден жител на Аполония Понтика.

image

Цялата територия и акватория на днешен Созопол изобилства от ценни и интересни археологически находки, които дават полезна информация за миналото на града. Те включват и находките от античните акрополи на Аполония Понтика в градската градина, района на плаж Харманите, местностите Буджака и Калфата, както и такива от тракийските крепости и надгробни могили в района на Бакърлъка (Меден рид). Голяма част от находките се съхраняват и са изложени в Археологическия музей на Созопол, който първоначално се е помещавал в църквата Св. Св. Кирил и Методий и после е бил преместен в Културен дом Созопол в центъра на стария град. В Археологическия музей се съхраняват и са изложени и чудесни образци на християнското изкуство от 17-19 век.

Художествената галерия на Созопол, позната още като Картинната галерия е живописно разположена над самия скалист бряг с прекрасен изглед към централния плаж, залива и морето. Сградата на галерията е някогашното училище Св. Св. Кирил и Методий и е обявена за паметник на културата. Постоянната експозиция на Художествената галерия включва творби на известни художници и скулптори като Яни Хрисопулос, Александър Мутафов, Георги Божилов-Слона,  Николай Шмиргела. Галерията е редовен домакин на различни мероприятия и изложби, организирани по времето на ежегодния фестивал Празници на културата и изкуствата Аполония.  За ценителите на изкуството ще представлява интерес и къщата-музей на Александър Мутафов – един от първите български художници-маринисти.

Созопол е известен с многобройните си параклисчета, посветени на различни светии. Интересен е фактът, че всички средновековни църкви и параклиси на града са били разрушени по време на турското робство през 15-18 век. Те са повече от 20 на брой, като на тяхно място хората на Созопол изграждат малки параклиси, някои, от които са оцелели и до днес. Най-известният от тях е параклисът на Света Марина, на която е построен и втори параклис. Светицата е обявена за патрона на града и на 18 юли всяка година се чества нейният празник. Друг главен светец-покровител на Созопол е Свети Зосим - римски легионер, убит заради това, че е християнин. На светеца е посветен един от действащите църковни храмове в града. Малката каменна църква Св. Зосим е действащ храм и съхранява икони, създадени от известния възрожденски художник Димитър Созополски. Близо до църква Св. Зосим се намира църквата Св. Св. Кирил и Методий, която не е действащ храм и често е домакин на прояви свързани с фестивала Аполония. В центъра на Стария Созопол се намират църквите Св. Георги и Св. Богородица. Св. Георги е най-голямата и стара църква в града. Издигната е през 1828 г. върху останките от ранно-християнска базилика от 330 г. сл.н.е. Църквата Св. Богородица е защитена от ЮНЕСКО. Тук могат да се видят краси иконостас, дело на майстори от Дебърската школа, както и икони от 17-19 век, дело на иконописци от Странджанската школа.

Остров Свети Иван в Созопол е едновременно уникална природна и културно-историческа забележителност. На острова живеят най-голямата колония от на сребристата чайка в България и около 70 вида птици, включени в Червената книга на България за изчезващи видове. Остров Свети Иван е бил възприеман като свято място от всяка цивилизация, населявала Созопол. Още през 7 век пр.н.е. траките правят тук свое светилище, на мястото, на което три века по-късно милетските гърци издигат храмов комплекс, посветен на Аполон Лечител. През 4 век сл.н.е., когато Созопол е под римско влияние, на Остров Свети Иван се построява църквата  Св. Богородица Калеоса, която през 5-6 век сл.н.е. прераства в манастир Св. Иван Предтеча и Кръстител, който става един от основните книжовни центрове на България през 9 век. Манастирът е разрушен през 1629 г. от османските турци.

image

Близо до Созопол има и редица природни забележителности като нос Агалина, разположен на полуостровът южно от плац Каваците, скалното образувание Лъвската глава, разположено между Созопол и Приморско, Народен парк и Резерват Ропотамо, резерватите Аркутино, Водните лилии, Змийски остров, Пясъчна лилия.

ПЛАЖОВЕ НА СОЗОПОЛ:

На идване в Созопол от Черноморец се намират плажовете на къмпинг Градина (откъм Черноморец) и Златна рибка (откъм Созопол). Тези плажове са с широка пясъчна ивица и полегато морско дъно.  Централният плаж на Созопол се намира на границата между стария и новия град. Този плаж е най-малкия от всички и е доста закътан. Подходящ е за неопитни плувци и деца. Плаж Хармани е може би най-посещаваният плаж на Созопол. Обхваща пясъчната ивица на новия град и местност Буджака.Плажната ивица е доста дълга и широка, а морското дъно на места е неравно. Включва и известния Райски плаж - закътан залив в най-южната част на плаж Хармани. Плаж Каваците се намира на юг от нос Колокита на м. Буджака и стига до нос Агалина. Включва плажните зони на къмпинг Каваци, Веселие и Смокиня. На този плаж се намират резерват Пясъчна лилия и защитена местност пясъчни дюни, откъдето идва и името на едноименния комплекс Дюни, . На Каваците се намира и най-големия нудистки плаж в България.

image

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:

Созопол се намира на 35 км югоизточно от Бургас и на 421 км югоизточно от София. Разположен е в най-южната част на Бургаския залив, на малък скалист полуостров. До и от града има редовен транспорт на известни фирми за автобусни превози, особено през летния сезон (май-октомври).

НОЩУВКИ В СОЗОПОЛ:

Изборът на хотели в Созопол и други места за настаняване е много голям. Общо взето за всеки има по нещо - обикновени спретнати квартири, уютни къщи за гости, първокласни семейни хотелчета и класически хотели. Имам опит както с по-обикновени квартири по южното ни Черноморие, така и с по-луксозни хотели от курортите по северното Черноморие. Лично за мен е най-добре да се отседне в къща за гости или семеен хотел в Созопол, понеже те предлагат най-доброто съотношение цена-качество.

image

Категория: Туризъм
Прочетен: 10292 Коментари: 8 Гласове: 10
Последна промяна: 16.05.2012 20:57
Търсене

За този блог
Автор: patepisi
Категория: Туризъм
Прочетен: 31989
Постинги: 1
Коментари: 8
Гласове: 33
Архив