неделя, 11 март 2012 г.

програма...в очакване на новия "сайт"

следната е програмата за този семестър - допълнителни занимания - вероятно и по ваши идеи и предложения събота или други дни...
(история на модерното изкуство е от маг.програма театър, може да я посещавате тайно).

Четвъртък THEM301 История на модерното изкуство Група 1 504 II 14:40 - 16:10
Четвъртък VIPB022 Сценичен дизайн - II част Група 1 310 II 16:20 - 17:50

списък от проекти където може да се включите, самостоятелни задачи, прожекции и т.н. предстоят този семестър. както и малко повече практика от изследването до неговото онагледяване и от този "визуален материал" до собственото сценично решение и визуализацията му.

вторник, 24 януари 2012 г.

IZPIT ИЗПИТ ...

VIPB014 Сценичен дизайн - І част 04.02.2012 13:00 14:30 410 II


Тези, които нямат оценка да носят портфолио, ще го обсъдим, останалите заинтересовани да заповядат на мастер клас на Проф. Георги Дюлгеров (ст. 205, корпус 1 от 13 до 16+ часа), където да работим с новите екипи по филмите. поздрави.

Йово.

п.с. програмата за това кога ще имаме лекции през следващия семестър ще бъдат готови след 01 февруари. имаме уверението на администрацията, че ще направят всичко възможно да стане в удобно за нас време.

петък, 16 декември 2011 г.

отлагане на лекции в събота 17.12

уважаеми колеги, лекцията за събота, 17.12 се отлага.
моля за вашето разбиране.

весели празници и бъдете здрави.
до скоро.

Й

четвъртък, 10 ноември 2011 г.

семинари днес и утре!!!

Днес - семинар за Пражкото квадриенале (по сценография) и биенале (на съвременното изкуство) от 13ч. с проф. Стефан Попов от (Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив);

утре, пак от 13ч. за Пражкото биенале и квадриенале през наблюденията на участващите студенти от НБУ.

следете афишите за подробности и стаи.

сряда, 9 ноември 2011 г.

много добър уоркшоп, който има време да го посети!

В рамките на изложбата „Българският павилион” (Галерия Credo Bonum, 4 ноември – 1 декември 2011) датската художничка Лисе Скоу организира двудневен уъркшоп, в който всички желаещи ще могат да трансформират своите преки наблюдения и впечатления от актуални обществени проблеми в изкуство. Уъркшопът се провежда под формата на артистичен проект, в който съучастват художник и публика. В основата му стои идеята за обмен на гледни точки и позиции спрямо особеностите на социалната среда. Участието в тази инициатива предлага добра възможност за трупане на опит в сферата на изкуството в публично пространство.
16 – 17 ноември 2011, Галерия Credo Bonum
Уъркшопът ще се провежда на английски език. Участието в него е безплатно, бройките са ограничени.
Записванията за участие се извършват до 14 ноември включително от 11.00 до 19.00 часа на тел. 815 96 19, 0897 967 121,e-mail: svtln.ku@gmail.com

Какво да носите за уъркшопа:
Ще работите и документирате „кръпките в системата” по няколко различни начина и чрез различни медии. Затова, моля носете със себе си - ако разполагате с такива – писалка и хартия, видеокамера, фотоапарат, диктофон.

Повече за идеята на уъркшопа:
Една от ключовите връзки, определящи човешкото съществуване, е индивидуалната и колективната зависимост между околната среда и най-близкото ни обкръжение. Важни за нашата култура са развитието, обогатяването и дори разрушаването на околната среда; те са и основните ни средства при създаването на национални и социални идентичности. В работата си се опитвам да изследвам тези връзки, като се ангажирам пряко с градски и селски пейзажи, както и с тяхното въздействие върху ежедневието ни.

Лисе Скоу гостува в София с подкрепата на Denmark Arts Council и съдействието на Фондация „Изкуство – Дела и Документи”.

събота, 29 октомври 2011 г.

това сте го чели по мейла...

аргонавтите - за четене, избиране на една история и опити да се нарисува това, което си представяте на сцената или изобщо. ( може да не е рисунка, а колаж или друга форма...)

http://chitanka.info/text/20244/10#textstart

Каталога на Пражкото квадриенале (най-големия форум за сценография, сцен. дизайн, костюм в света): за да го разгледате подробно...

http://www.pq.cz/en/News/on-line-catalogue-of-the-twelfth-pq-2011.html

на 10 и 11 ноември ще имаме семинари / в театралната зала за това събитие / така наречените "разкази на очевдци".

и на края линк към нашия You tube channel :

http://www.youtube.com/user/scenographyintro

въведение в схема на визуализация и начало на проекта "Аргонавтите"

22.10 - 29.10

схема на визуализацията...



схемата на визуализация е нещо индивидуално, то е опит да се систематизира или превърне в метод на работа "представянето", въобразяването, визуализирането на един текст в образи, но най-вече в пространства. Интересното е, че тук се опитваме да си представим / да визуализираме пространствата вътре в пространството на сцената (каквато и да е тя, дори да бъде площад или арена).

Ето стъпките, които предложи Доц. Елена Иванова. Тя работи по тази "схема на визуализация".
Докато четете и по-късно, докато обсъждаме тези стъпки, мислете за това откъде вие бихте започнали, защо и т.н.

1. текст (в тъмнината на сцената);
2. светлина + архитектура на пространството (планина - пустиня) въздух или усещане за простор;
3. географски / топографски характеристики - интериор или екстериор, наклон и т.н.;
4. Декор (коя характерна част от планината или пустинята да вземем, така че да покажем Родопите или Алпите / Сахара или Гоби).
5. "Молиер" - предметът, без който не можем на сцената. (при анализ на текста често има предмети, задължителни за протичането на действието на сцената, тези предмети също стават задължителни, но на нас остава да ги изберем поставим в една или друга епоха, контекст, композиция, тон / цвят...);
6. Аксесоари;
7. Реквизит;
8. Костюм (идва накрая, защото костюмите, носени от актьори или изпълнители допълват и визуално пространството и картината - това, което вижда публиката). спомете си Чеховия "Иванов", от който гледахме клип - само дим, светлина и костюми изпълваха сцената).

ето го и него за насочване:

http://volksbuehne-berlin.de/praxis/iwanow