28.04.2024 г.

„Последните ласки“ - книга на норвежката майсторка на перото Шерсти Анфинсен

„Последните ласки“ от Шерсти Анфинсен (изд. Изида, превод Надежда Игнатова) е нагарчащ, но и изненадващо забавен роман за равносметката, самотата, търсенето и откриването на любовта, за познанствата и връзките, които ни крепят. Неслучайно романът оставя у читателя същото усещане, каквото и „Човек на име Уве“.

Биргите е толкова стара, че всичките й приятели са мъртви. Самотна и крехка, тя прекарва по-голямата част от времето в апартамента си в Париж, където е обзета от упадъка на собственото си тяло и спомени за дълъг живот.

Имала е много успешна кариера на сърдечен хирург в среда, доминирана от мъже, и създаването на семейство никога не е било неин приоритет.

Биргите е остроумна, иронична и хаплива, с тежък характер. Сега се опитва да се примири с живота в последните си мигове на съзерцаване на хората и света. Защото старостта за нея е преди всичко удобен стол и гледка към кварталната уличка. Въпреки мъдростта и опита си, тя не се отказва от мечтата да намери любов.

Удивително е как един автор на 43 може да пресъздаде всичко онова, което се случва в главата на жена, два пъти по възрастна от нея. Това майсторство на Шерсти Анфинсен й носи няколко литературни награди в Норвегия. Книгата е толкова успешна сред читателите, че неминуемо се ражда продължение – то пък става норвежкото предложение за Европейската награда за литература.

22.04.2024 г.

ВиК-Стара Загора: възможни са смущения на водоподаването заради дезинфекция

 

“Водоснабдяване и Канализация” ЕООД-Стара Загора информира гражданите, обществените и болнични заведения, предприятия и фирми, че във връзка с извършване на промивка и дезинфекция на  напорните резервоарите за град Стара Загора, ще са възможни смущения във водоподаването към отделни части от града и колебания в налягането на водата.

Дезинфекцията ще се извършва в периода 23 април до 6 юни, по предварително изготвен график.

При възникнала необходимост от промяна на датите, потребителите ще бъдат информирани своевременно.

21.04.2024 г.

Уикеда с концерт на казанлъшката гара

Култовите музиканти от края на миналото хилядолетие - „Уикеда”, ще изнесат концерт на гара Казанлък, на 31 май. Така те ще се включат в 121-я Празник на розата. Ерол и компания ше посрещнат ретро влак, задвижван от парен локомотив, който е договорен с БДЖ и ще пристигне точно в деня, когато коронясват новата Царица Роза. Продажбата на билети за ретро влака ще започне в края на  април и закупуването им ще бъде възможно от всяко населено място в страната, от Казанлък ще отпътува на 1 юли..

„Уикеда” подготвят нов албум, след 19-годишна пауза. Част от новите им песни вече се  промотират в социалните мрежи – „Лоша жена” и „Да бъде май” – вдъхновена от поемата на експресиониста Гео Милев. Разбира се, музикантите ще изпълнят и старите си култови парчета, толкова популарни през 90-те години. Веселбата е гарантирана. Новият албум пък ще бъде представен, вероятно наесен.

13.04.2024 г.

Последните филми на Роман Полански и Уди Алън показват на кинофеста „Златната липа“


Международният кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, kоето е неговото 11 издание, ще се проведе от 1 до 5 юни в Стара Загора. Това съобщи основателят и директор на „Златната липа“, кинорежисьорът Магдалена Ралчева.

Входът за прожекциите от програмата на „Златната липа“ остава безплатен.

Екипът на фестивала вече е готов с филмовата програма, която скоро ще се появи на официалния сайт www.thegoldenlinden.bg. В нея тази година са селектирани 45 филма от 18 европейски страни.

„Филмите, които отсяхме в селекцията на фестивала тази година, са изключително силни, много интересни, което означава, че изминалата година е била добра за европейските кинематографисти“, отбеляза Магдалена Ралчева. Зрителите на „Златната липа“ 2024 ще имат шанса да гледат и последните филми на Роман Полански „Дворецът“ (2023, Италия, Швейцария, Полша, Франция) и на Уди Алън „Чист късмет“ (2023, Франция и Великобритания).

Конкурсната програма на „Златната липа“ 2024 ще включва 9 или 10 ленти, две от които ще бъдат български, издаде в аванс директорът на фестивала.

Сред заглавията на XI-ото издание на „Златната липа“ ще видим няколко впечатляващи ленти, отличени с престижни световни награди. Такъв е филмът „Анатомия на едно падане“ (2023)от френската режисьоркаЖюстин Трие, който спечели Оскар за най-добър оригинален сценарий. Друго силно заглавие е „Зона на интерес“ на британския режисьор Джонатан Глейзър. Военно-историческата драма е копродукция между Великобритания, Полша и САЩ и е вдъхновенаот едноименния роман на Мартин Еймис.

От извънконкурсната програма на фестивала отсега е ясно, че ще се насладим на изложба картини от актьора Калин Сърменов, а авторитетният кинокритик Божидар Манов ще представи новата си книга с разкази „Тъжни хора“.

Прожекциите от програмата на „Златната липа“ 2024 отново ще бъдат в обичайните три зали – основната ще бъде концертната зала на Старозагорската опера. Другите две зали са в Културен център „Стара Загора“ и в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.

6.04.2024 г.

Откриват комплексът „Долината на тракийските царе” край Шипка

На 9 април от 11 часа е официалното откриване на историческия атракцион, вече наречен археокомплекс „Долината на тракийските царе“.
Той е първият по рода си, който представя и развива тракийската култура и изкуство, според анонса на община Казанлък.

Намира се в град Шипка, в подножието на Стара планина, с прекрасна гледка към цялата долина. В непосредствена близост до него се намират тракийските гробници - Грифони, Хелвеция, Голяма Косматка, Оструша и Шушманец.
В комплекса
посетителите ще могат да видят макет на древната столица на одриския цар Севт III – Севтополис и автентична тронна зала на споменатия владетел.

В нея са поставени восъчни фигури на тракийци, артефакти на тракийски съкровища от Долината и кът за снимки, с възможност туристите да си направят снимка за спомен, облечени с тракийски облекла. В непосредставена близост до тронната зала се намират занаятчисйките ателиета, в които майстори занаятчии ще творят сувенири.

Холограмен екскурзовод ще приветства всеки турист, а 3D виртуална реалност ще надгражда преживяването като блясъка на тракийската култура. Комплексът трябва да привлече още туристи в Долината на розите, и според плановете, той ще доведе до развитието на културния туризъм в района. 

Концерти, опера, балет и оперета на старозагорска сцена през април


В априлския афиш на Старозагорската опера има спектакли от всички жанрове – концерти, опера, операта и балет.

На 10 април на оперната сцена представят отново балетът „Спящата красавица“ на Чайковски, на 12-ти е представлението на оперетата „Графиня Марица“ от Калман.
На 13 април е концертът по музика на Стинг – STING THE OPERA, с участие на военния Биг-бенд оркестър на Стара Загора.
Най-младата публика ще може да види балетът за деца по музика на Росини и Респиги на 15 и 16 април – „Фантастичното магазинче“. На 18-ти е спектакълът „Мадам Бътерфлай“ – опера на Джакомо Пучини.
Класическата творба на Чайковски – „Лебедово езеро“ ще бъде представена на 23 април.
Непосредствено преди великденските празници, на 25 април, е постановката на „Стабат Матер“ на Джоакино Росини, където диригент ще бъде старозагорският митрополит Киприан.

28.03.2024 г.

Исторически роман описва живота на Франциск - от младежките прегрешения към светостта


Франциск от Асизи е най-почитаният светец и покровител на Италия, в чест на който настоящият римски папа прие името му. На него е наречен и американският град Сан Франциско.

Свети Франциск е основател на Францисканския орден и човекът, който променя Църквата през 13. век, като я връща към корените й и истинските послания на Христос.

Че Франциск е бил човек от плът и кръв, с младежки прегрешения и страсти, разказва историческият роман на Масимилиано Фели „Апокрифният живот на Франциск от Асизи“ (изд. Персей, превод Весела Лулова Цалова).

Роден е в семейството на богат търговец от Асизи. Като млад мъж той води разгулен живот, върши недобри дела с бандата си и мечтае да стане рицар. Участва в битката на Асизи с Перуджа, едва не е убит и попада в плен.

Когато се завръща у дома обаче, преживява духовен катарзис. Раздава имуществото си на бедните и това кара баща му да го лиши от наследство. Възстановява със собствените си ръце изоставена църква край Асизи. Започва да води евангелски живот в бедност, следвайки примера на Христос. Помага на болни, страдащи и изоставени, което понякога го прави неразбран и осмиван, включително и от папата, но създаденият от него орден става все по-популярен. Получава стигми (раните на Христос при разпятието). Две години след смъртта си през 1226 г. е канонизиран за светец.

В романа на Масимилиано Фели монахът Деодат е натоварен от Бонавентура, генералния настоятел на Францисканския орден, със задачата да се срещне с все още живи съратници на свети Франциск и да събере повече информация за живота му, за да бъде редактирано официалното му житие – Legenda Sancti Francisci. Книгата е преведена с подкрепата на Центъра за книгите и четенето на Министерството на културата на Италия.

Любопитно е, че за пръв път в историята на папството сега е използвано името на Франциск. Настоящият наместник на престола на св. Петър е и първият папа от Новия свят, както и първият папа йезуит. Той обаче следва примера на свети Франциск от Асизи и затова още от първите си дни на престола печели любовта на всички италианци.