Продължете към съдържанието

​Софийски международен литературен фестивал - 2023

Амбицията на програмния екип на Софийския международен литературен фестивал за 2023 г. беше да се поканят автори, които са прицелени в различни публики, работят в разнообразни жанрове и не на последно място – правят опити да обяснят съвремието и да посочат възможни траектории за онова, което ни очаква в бъдеще. Разбира се, съобразявахме се и с престижните награди, за които много от тези писатели бяха номинирани или получиха.

За да превърнем в традиция една линия, която подехме през 2022 г., сме поканили и двама известни хуманитаристи. Тазгодишното издание на Софийския международен литературен фестивал ще предложи на своята публика среща с Франко Морети, един от най-важните съвременни литературоведи и учени в сферата на хуманитаристиката. Ще бъдем домакини и на големия унгарски есеист Ласло Фьолдени.

За да бъдем верни на традиционната концепция за облика на фестивала, имаме и географски фокус. Сега това са скандинавските литератури, като ще гостуват писатели, силно изявени в различни жанрове. Тазгодишното издание на фестивала категорично подновява заявката за високо равнище на селектираните автори и теми, като осигурява срещи с едни от най-актуалните имена в съвременната международна литературна сцена. Надяваме се публиката да посрещне с интерес и внимание всички събития от богатата програма и да съпреживеем заедно тези шест вдъхновяващи и смислени фестивални дни!

ПРОФ. ДФН АМЕЛИЯ ЛИЧЕВА ДОЦ.

Д-Р ДАРИЯ КАРАПЕТКОВА

Програмен екип на Софийския международен литературен фестивал

Десетото юбилейно издание на Софийския международен литературен фестивал посреща своята публика с мащабни и разнообразни теми. Накъде върви светът, ще има ли бъдеще човечеството или все повече ще се завръща назад, за да изживява отново травмите от миналото? На тези въпроси ще отговори една от най-големите живи писателки на съвремието ни – Маргарет Атууд. Линията на антиутопичното ще бъде подсилена и от друго голямо име в съвременната литература – Саманта Швеблин, която в книгите си насочва вниманието към екологичните проблеми, ескалирането на зависимостта от технологиите и задълбочаването на човешката уязвимост.

За миналото и неговите зони, които са останали непознати, за онеправданите и правото на памет, ще говори любимата на различни поколения Рута Сепетис. А Ирис Волф ще ни върне към едно минало и към един тип диктатури, от които Източна Европа се надява да се е оттласнала завинаги.

Но миналото и бъдещето няма как да бъдат дискутирани, ако не гледаме и към настоящето, при това в цялото му разнообразие. Защото, колкото и глобализиран да е светът ни, локалното има своето място в него. И участващите във фестивала писатели ще го потвърдят. Те идват от различни страни – Италия, Испания, Франция, Белгия, Унгария, Грузия… Идват със своите специфични истории, местни колорити, за да приобщят читателите към усещането, че всички – както казва много награждаваният испански писател Мануел Вилас – „сме обвързани социално и нашият живот винаги е свързан с другите“.

Необходим контекст на всички тези разнопосочни търсения ще набавят, от една страна, Пол Теру с неговите репортажи за пътувания по света, от друга – двама от най-големите изследователи на литературата днес – Жизел Сапиро и Дейвид Дамрош, които ще представят своите гледни точки в дебата за наложеното от Гьоте и фокусирало вниманието на цели два века понятие „световна литература“.

Новото издание на СМЛФ ще осигури разговори и с много от най-известните български писатели, издали през годината нови книги – Здравка Евтимова, Владимир Зарев, Георги Тенев, Йордан Ефтимов, Йорданка Белева… А в дискусиите, в които ще вземат участие журналисти, културолози, преводачи, IT специалисти, лекари, ще стане дума за съвременните форми на подмяна в литературата, медиите и живота, за изместването на фактите от измислиците, както и за бъдещето на превода и мястото на изкуствения интелект в него.

И всичко това с презумпцията, че четенето има смисъл тогава, когато развива критическите ни способности, вкуса, емпатията, или – накратко казано – когато е четене с разбиране.

Амелия Личева, Дария Карапеткова, Добромир Григоров

програма

5-10 декември, 2023

Оганизатор

С подкрепата на