Продължете към съдържанието

СМЛФ… продължаваме!

Амбицията на екипа ни е да превърнем Софийския международен литературен фестивал в любимо за четящите хора събитие от културния календар на столицата, което да привлича все по-стойностни писатели и да се конкурира с престижните европейски фестивали. Нашата цел е в интерес на всички български любители на книгите: София да бъде привлекателна спирка в гастролите на големите имена в световната литературна панорама.

Тази година сме горди да съобщим, че поканата ни прие Мирча Картареску – едно от знаковите имена не просто в литературата на Балканите, но и в световен мащаб: писател, който умее да експериментира с езика, да изпитва границите на въображението, но също така и да теоретизира върху литературата.

Щастливи сме от възможността да представим британската звезда Тим Паркс като изследовател на жанра на романа, на световната литература, като преводовед и – разбира се – като писател. В програмата ни фигурират три от най-интересните имена в съвременната нидерландска литература – Иля Леонард Пфайфер, Ане Ейкхаут и Йенте Постюма. Пфайфер и Ейкхаут онагледяват една много актуална литературна тенденция – преплитането на фикционалното с документалното и вкарването на реални личности в романовия сюжет.

А Йенте Постюма, заедно с друго интригуващо име от нашата програма – това на бразилеца Итамар Виейра Жуниор – е сред селектираните в краткия списък на Международния Букър за 2024 г. Нидерландската авторка е вгледана в крехкото удържане на идентичността, което характеризира съвремието, в днешните измерения на самотата, а Итамар Виейра Жуниор е представител на писателите, които през локалното умело градят разказа за глобалното.

Много награждаван е и френският писател Мигел Бонфоа, като и той, и Аниес Дезарт – другата ни френска гостенка, са сред финалистите на „Гонкур“ и със сигурност са сред най-талантливите съвременни френскоезични писатели. За нас е много важно авторите, които гостуват, да поставят във фокуса си ключови за съвремието ни теми – споменатата самота на днешния човек, трудното приемане на различността и трудното изграждане на идентичност, бежанската вълна и отзвуците от нея в европейските държави, тероризмът и пораженията върху психиката, употребите на миналото, кризите в семейството и още, и още…

С тези теми е свързано писането на Балсам Карам, Натали Сковронек, Матиас Наврат, Анне Вебер, Карл-Маркус Гаус. Една от резките промени в политиката на Фестивала беше отказът от идеята да отразяваме повечето важни български книги, излезли през годината.

Взехме решението да представяме българската литература като равнопоставена част от текущите международни процеси – нали именно това е, за това се борим? Тази година не можем да пропуснем новия роман на Георги Господинов: кой, ако не той, онагледява световното лице на българската литература?

Освен това в програмата е включен още един български акцент – Паулина Георгиева, тъй като новият й роман сякаш до момента не е получил дължимото внимание, а тя е писателка, която демонстрира високо ниво и умение да надскача локалното. От ваша страна разчитаме да споделите с нас емоцията, която – надяваме се – срещата на живо с тези големи имена ще породи.

Амелия Личева

Дария Карапеткова

програма

10-15 декември, 2024

Оганизатор

С подкрепата на