Речникът е уики платформа за споделяне на информация в полето на дигиталното изкуство, технологии и култура. Съдържанието включва понятия, автори, значими събития, полезна информация свързана с теорията и практиките на дигиталното изкуство. Информацията е изцяло на български език. Речникът е създаден от преподаватели, докторанти, студенти и практиканти от Магистърска програма "Дигитални изкуства", Национална художествена академия. Започнат е през 2008 година, като част от учебния процес в предмета "История и теория на дигиталните изкуства" с водещ преподавател доц. д-р Венелин Шурелов.
Фондация ДА ЛАБ е основана през 2018 година в София като виртуална лаборатория за дигитални изкуства от съвременния художник, сценограф и преподавател доц. д-р Венелин Шурелов, кураторката и теоретик д-р Галина Димитрова-Димова и медийния артист Антони Райжеков. Тя е свободна платформа за интердисциплинарен експеримент в територията на съвременното изкуство посредством взаимодействие между наука, нови технологии и различни дисциплини като визуални и пластични изкуства, звуково изкуство, съвременен театър, танц, пърформънс и интерактивни формати включващи публиката. Нашата мисия е свързана с развитието и популяризирането на художествени практики в областта на интерактивно изкуство, нет арт, роботика, електроника за художници, видео арт, видеомапинг, интерактивни аудио-визуални системи, визуално кодиране, саунд и соник арт, звуков дизайн, игри и приложения за мобилни телефони, софтуер арт, VR, AR, нови хибридни области като генетично изкуство, биоарт и трансхуманизъм, както и създаването и превода на теоретични текстове и изследвания.
Повече за "Фондация ДА ЛАБ"
DA Fest е международен фестивал, представящ различни артистични практики в областта на дигиталните изкуства: дигитално видео и фотография, интерактивен пърформанс и инсталация, аудио-визуален пърформанс, виртуална реалност, видеомапинг, биоарт, мрежово изкуство, роботика и генеративни системи и други интердисциплинарни форми.
Програмата на фестивала включва изложба с мултимедийни и интерактивни инсталации, аудио-визуални, театрални и танцови представления, прожекции на видео арт, лекции и презентации, практически семинари, които се провеждат в интензивна програма от 5 дни.
Фестивалът стартира през 2009 г. с идеята да представи на широката общественост важните постижения и новите тенденции на художествените изследвания и експерименти, създадени с новите IT и медийни технологии.
През последните седем издания във фестивала се включиха над 300 художници и изследователи от цял свят, включително някои от известните имена на международната сцена.
Център за развитие на компютърни технологии и изкуства.
Сайт за наука, технологии, IT обучение, знание, образование.
Повече за "MediaBricks.bg"
HTML - език за изграждане на сайтове. Наръчник за кодовете на по-специфичните букви на различни азбуки. Включва: HTML Charsets, UTF-8, Symbols, Entities.
Повече за "W3Schools"
Работи за развиване на дигитално-медийната грамотност в българските училища още от начален курс.
Курсове по програмиране с Java, PHP, C++, както и работа с бази данни MS Access, MySQL, обучения по MS Office - MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, курсове по WEB-Design, Adobe Photoshop.
Проект на Анжелина Бъчварова, целящ простичко и хумористично да поднесе информация на възрастните хора за новите технологии.
Повече за "Блог до Баба"
Платформа за компютърни онлайн обучения по базови програми като Word и Powerpoint, специализиран софтуер като AutoCAD, 3DS Max и Photoshop и програмиране на софтуер като Excel, InDesign и AutoCAD с цел автоматизация чрез скриптови езици.
Повече за "Аула"
Софтуерен университет. Обучава софтуерни инженери чрез използване най-новите технологии, инструменти и платформи.
Повече за "СофтУни"
Онлайн курсове за уеб дизайн и компютърно програмиране.
Повече за "Онлайн компютърни курсове"
Уроци и ресурси в областта на информационните технологии.
Повече за "IT Community"